Headlines

JIFORM Co-opts Zambian Journalists in Committees for November Summit

The Journalists International Forum For Migration (JIFORM) has unveiled members of committees ahead of the inaugural international conference on migration scheduled for Abuja, Nigeria, this November.

Chair of the local organizing committee is Sunday James, the National Public Relations Officer of the Nigeria Immigration Service (NIS), while his deputy is Abimbola Oyetunde of GM Radio Nigeria, Benin and Juliet Makwama of Zambia’s Millennium Radio as secretary.

Others co-opted into the committees are former Post Newspapers Managing Editor Joan Chirwa, who is now founder of the Free Press Initiative Zambia, as vice-chairperson of the Logistics and Contacts Committee, as well as Topsy Sikalinda, the ZRA corporate affairs manager, who is a member of the International Relations Committee.

Below is the full list of the committees:

(1)   LOCAL ORGANISING COMMITTEE

  1. Deputy Comptroller , Sunday James, Public Relations Officer, Nigeria Immigration Service-Chairman
  2. Abimbola Oyetunde, GM Radio Nigeria, Benin-Vice Chairman
  3. Juliet Makwama- Millennium Radio, Zambia- Secretary
  4. David Adekunle, Voice of Nigeria, VON.
  5. Barrister Roselyn Ekhoe Obakpolor
  6. Friday Oloko, Punch Newspaper, Abuja
  7. Victor Kwawukume, Daily Graphics News paper (Ghana)
  8. Eric Chinje, Senior Adviser, African Initiative –USA
  9. Lateef Oladimeji Salaam- Country representative (Nigeria)/Continental Head, African Youth for Development Commission (AYDEC).
  10. Solomon Okoduwa, SSA to Edo State Governor on Anti-Human Trafficking-

 

(2.)    FUND RAISING COMMITTEE

  1. Solomon Okoduwa, SSA to Edo State Governor on Anti-Human Trafficking-Chairman
  2. Abimbola Oyetunde, General Manager Radio Nigeria, Benin
  3. Michael Adekunle Oba, CEo, Everest News
  4. Ernesto Yeboah, Leader Economic Fighter, Ghana.
  5. Barrister Roselyn Ekhoe Obakpolo, Vice Chairman, Nigerian Bar Association, Ikeja Branch
  6. Curtis Ugbo, Former Media Adviser to Ex- Governor Adams Oshiohmole.
  7. Dennis Ottu, SA Media, Delta State Speaker

 

(3.)   MEDIA AND PUBLICITY COMMITTEE

  1. Taiwo Olapade, News Editor, Inspiration FM, Lagos, Nigeria- Chairman
  2. Shringinal Mhango, Correspondent, Voice of America, Botswana- Vice Chairman.
  3. Austin Nwadinamuo, Editor-In Chief, Prime Reporters Online, Lagos Nigeria- Secretary.
  4. Friday Olokoh- Punch Newspaper, Abuja Nigeria.
  5. Kayode Ajiboye- Independent Newspapers, Lagos Nigeria.
  6. Demola Akinlabi, Chairman Photo-Journalists, Nigeria.
  7. Tosin Kolade, News Agency of Nigeria, NAN.
  8. Iyabo-Wale Eri, Nigerian Television Authority, NTA.
  9. Kunle Awosiyan, Online News Editor, Silver Bird Television, Nigeria.

 

(4.) COMMITTEE ON DIASPORA PARTICIPANTS

  1. Juliet Makwama, Millennium Radio, Zambia- Chairman
  2. Rotimi Ogidan, CJSR FM, 88.5 Canada- Secretary
  3. Neville Meena, Secretary Tanzania Editors Forum- Vice Chairman.
  4. Durra Mohammed Mukhta- Khartoum Media, Sudan.
  5. Alade Tasma, Daily Times Newspaper, Nigeria
  6. David Apinna, Classic Media Group, Ghana- Secretary
  7. Prince Minkah, Power FM, Ghana.

 

(5.)  WELFARE COMMITTEE

  1. Mayah Mark, Lagos Editor, Daily Asset newspaper- Chairman
  2. Bose Adelaja, Vanguard newspaper, Lagos-Secretary
  3. Yemi Izuora, Orient Newspaper
  4. Austin Obi, Publisher Pinnacle Times.

 

(6.)  CONTACTS AND LOGISTICS COMMITTEE

  1. Abimbola Oyetunde- GM Radio Nigeria, Benin City- Chairman
  2. Joan Chirwa, Free Press Initiative, Zambia – Vice Chairman
  3. Isacc Olamikan, Media Consultant-Secretary
  4. Yaqoub Popoola, Independent newspaper, Nigeria
  5. Dan Abia, Independent Newspaper, Rivers State

 

(7.)    PROTOCOL COMMITTEE

  1. Adejoke Oni, Core TV, Lagos- Chairman
  2. Olabisi Hameed-Media Consultant, Lagos
  3. Wahab Akinlade, Radio Nigeria, Lagos
  4. Abiola Beckley- Vice Chairman, Lados NUJ.
  5. Yusuf Yaqoub-Source Magazine Lagos

 

(8)    MOBILISATION COMMITTEE

  1. Kelvin Kagbare, Publisher GlobaNewsgate-Chairman
  2. Femi John Adi, Managing Editor, Newstime, Kaduna Nigeria- Secretary
  3. Yemi Akintomide, Regional Editor,The Lead Magazine, Lagos
  4. Okwe Obi, The Sun Newspapers, Abuja
  5. Adekunle Adeniyi, Kiss FM Abuja
  6. Austin Obi, Publisher Pinnacle Times, Lagos-
  7. Lateef Oladimeji Salaam-African Youth Development Commission

 

(9). SOCIAL COMMITTEE

1.Udora Orisu, Thisday Newspaper, Abuja-Chairman

  1. Omokayode Muse-Ministry of Information and Strategy, Lagos-Secretary
  2. Bola Adesida
  3. Bayoor Ewuoso
  4. Idowu Ogunleye

 

(10). SPECIAL DUTIES COMMITTEE

  1. Lucas Muyiwa, The Nation Newspapers – Chairman
  2. Victor Kwawukume, Daily Graphics News paper, Ghana-Vice Chairman
  3. Boye Akintola- Radio Nigeria
  4. Tunde Umar- Daniah, Publisher Mega Splash International Magazine.
  5. Fabian Anawo-Secretary
  6. Olakan Olagunju, City Editor, The Lead Magazine

 

(11). STRATEGY COMMITTEE

  1. Dipo Kehinde, Publisher Chief Detective Magazine- Chairman
  2. Abiola Peters- Vice Chairman
  3. Barrister Roselyn Ekhoe Obakpolor-Secretary
  4. Ernesto Yeoboah, Ghana
  5. Tola Adenubi-Nigerian Tribune-
  6. Lateef Odegbenle-Daar Communications
  7. Adegbola Kolawole

 

(12). SECURITY COMMITTEE

  1. Michael Adekunle Oba-Chairman
  2. Eugene Agha, Daily Trust Newspaper, Lagos- Vice Chairman
  3. Prince Benson Davies, Publisher News Experience Newspaper
  4. David Olalekan Olarenwaju- Publisher, Moment Newspaper

 

(13).    COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS

  1. George Mhango, Correspondent,

African Broadcasting Corporation, Malawi.-Chairman

  1. Iyabo-Wale Eri- Nigerian Television Authority-Vice Chairman
  2. Topsy Sikalinda, Zambia
  3. Precious Eze, Publisher preciuoezeblog- Secretary

Leave a Reply